Какво преставлява всъщност зазъбицата при коня и как е редно да се лекува тя? Това заболяване се наблюдава най-често при млади животни, но засяга и възрастни индивиди. Каква е причината за това и какво може да се направи, за да бъде избегнато? Какво представлява зазъбицата? Зазъбицата (англ. и нем. Lampas) е възпаление и оток на небцето. В някои случаи отокът е толкова силен, че достига до и под линията на горните резци, правещ го лесно забележим при повдигане на устната или отваряне на устата. От какво се причинява зазъбицата? При млади животни отокът на небцето се наблюдава при изникване на постоянните инцизиви и отпадане на млечните. В тези случаи състоянието се смята за физиологично или с други думи напълно нормално и обичайно. При възрастни животни причина за зазъбицата често е неподходяща храна - твърд, сух и неподходящ концентриран фураж. Сред другите причини са:
Как се лекува зазъбицата? Още през 1900 година британският ветеринарен лекар д-р Кендал1 пише: "Нека ви кажа това още в самото начало, зазъбицата не е заболяване и горенето на твърдото небце е варварско, жестоко и безполезно, а често и повече от безполезно." Малко по-рано, през 1896 австралийският вестник Traralgon record публикува статия2, озаглавена "Зазъбица при конете", в която може да се прочете следното: "Този, който гори зазъбицата на коня или изисква да бъде извършена подобна операция, трябва да изпита същото върху себе си и после да бъде принуден да издържи на диета от твърди корабни бисквити за няколко дни. Това би следвало да е най-лекото наказание за това, което аз считам за брутален акт на жестокост." В същата статия се споменава още, че съюзът на ветеринарните лекари се обявява против подобни техники на лечение и ги смята за ненужни и неползотворни. Годината е 2019. Още преди над 100 години се е знаело, че горенето и пробиването на меките тъкани на небцето с нагорещен метал е жестоко, противно на благополучието на животното и, не на последно място, напълно безсмислено. Кога ще ги стигнем? Горене с нажежено желязо и пробиване на зазъбицата с остри метални предмети Този варварски акт на причиняване на болка на животното без каквото и да било обезболяване и доказани терапевтични ползи се отрича много отдавна от ветеринарната медицина. Истината е, че горенето не намалява болката при дъвчене (по обективни причини), оставя отворена рана, през която могат да навлязат патогенни (болестотворни) микроорганизми и носи сериозен риск от смърт поради кръвозагуба. Погледнете изображението на конския череп горе и обърнете внимание на позиционирането на голямата палатинна артерия, която кръвоснабдява богато цялото небце, както и на венозния плексус, който се намира в близост до нея. Вероятно сте чували, а може би и виждали "черната кръв", която шурти от мястото на неоправданото и изключително рисково горене или пробиване на зазъбицата с нажежен метал. По всяка вероятност става въпрос за венозна кръв, която по начало е с по-тъмен цвят, произхождаща от засегнатия венозен плексус. Имайте предвид, че това не е токсична кръв и евакуирането ѝ от организма няма терапевтични ползи, а напротив - може и много често води до фатална кръвозагуба. Вашият ветеринарен лекар препоръчва горенето? Дайте му да прочете този материал, за да има възможност да научи това, което се знае вече над 100 години във Великобритания и Австралия, а което и той или тя би следвало да е научил(-а) по време на ветеринарното си образование (совен ако не е на над 100 години). Време е.
Натриване със сол Тази практика често се използва самостоятелно или в комбинация с горенето на зазъбицата. Няма да навлизам в обстоятелственото обяснение на степента на болка, която може да изпитате ако се изгорите и после веднага посипете раната със сол, но ще се задоволя да кажа, че това е още една варварска и неползотворна практика. Солните кристали биха могли да причинят малки зони на разкъсване, през които да навлязат патогенни микроорганизми и в началото безобидното разрастване на меките тъкани на небцето да прерастне в туптяща, инфектирана, болезнена рана, която да причини още по-продължителна загуба на апетит. Царевица на кочани Като изключим, че даването на няколко кочана царевица на ден на един кон е най-бързият и лесен начин конят да получи ламинит (пододерматит), това е абсолютно безсмислена и не е терапевтична за състоянието практика. Тогава как се лекува зазъбицата? Отговорът е прост - самата зазъбица не изисква лечение. Но причината за нея трябва да се потърси и отстрани (Вижте горе: "От какво се причинява зазъбицата?"). Ако не можете да установите причината за състоянието на пръв поглед и ако сте направили нужните промени в храненето се консултирайте с ветеринарен лекар с познания в областта на денталната медицина и храненето при конете. Изпиляването и балансирането на резците, смяната на трензелата или използването на безтрензелна юздечка, осигуряването на качествен груб и концентриран фураж (последното само ако е нужно) са в основата на лечението на зазъбицата (и по-точно на остраняването ѝ, тъй като тя, както вече споменахме, не е заболяване). Източници:
1. Kendall, W. T., 1900, Lampas in horses, OTAGO WITNESS, ISSUE 2434 2. Author unknown, 1896, Lampas in horses, Traralgon Record, Morning issu
0 Comments
Leave a Reply. |
Не се съгласявам статиите ми да се копират, цитират и споделят без мое изрично разрешение. Всяко копиране на материалите на тази страница в цялост или частично нарушава автореските ми права.
Архив
September 2023
Категории
All
|