Нека поговорим за важността на тези макроелементи и защо те са важни за развитието на костната система. Днес ще се концентрираме върху конете. По време на ембрионалното си развитие дългите кости на коня образуват два основни центъра на вкостяване. Между тези центрове се локализира растежната зона (физа), от която започва издължаването на костта посредством превръщането на хрущялни в костни клетки. Развитието на физата е динамичен процес, който зависи от силите, които са упражнявани върху нея - в определени граници тя може да бъде стимулирана или не, предизвиквайки различно ниво на растеж. Важно е да се спомене, че този растеж би могъл да бъде и асиметричен, което от своя страна води до "огъване на костите" или деформации в зоните на растеж. Докога продължава процесът на развитие на костите при конете? Той варира между различните породи, индивиди и дори между отделните кости, но в някои случаи продължава и до 4-годишна възраст и повече. Именно по тази причина ранната езда на все още растящи животни може да доведе до ортопедични проблеми ако те не са завършили растежа си.
99% от калцият в тялото на конете се локализира в костите и зъбите. Недостигът на калций в диетата на коня може да доведе до ортопедични заболявания при растящи животни, докато излишъкът му е по-безобиден в определени граници стига нивата на фосфор в диетата да са адекватни. Както излишъкът, така и недостигът на фосфор в храната на кончето може да доведе до деформации на костите. Разбира се проблемът с растежа и развитието на костите при младите коне е многофакторен и далеч не се ограничава до взаимоотношенията между калция и фосфора (например други хранителни взаимоотношения включват нивата на въглехидрати в диетата и медта като химичен елемент, но причините могат да са генетични, травматични, инфекциозни, свързани с теглото и други) - но това е добро начало и може да бъде контролирано сравнително лесно от собственика на животното с малко познания по хранене. Младите кончета, които се хранят със зърнен фураж, са в риск от хранителен дефицит на калций поради високите нива на фосфор в зърното. Тези фуражи трябва да се избягват изцяло, да се балансират с люцерна (богата на калций) или с минерална добавка на основата на калций в специфични количества. Какво ще изберете зависи от това как се развива вашето конче и не забравяйте, че и теглото му може да доведе до ортопедични проблеми, така че внимавайте колко бързо наддава то. Автор: Ралица Грънчарова-Хил, ДВМ, СВА, СБМВА Източници: Tatarniuk, D. M., Trumble, T. N., Baxter, G. M., Ernst, N. S., McIlwraith, C. W., & Hunt, R. J. (2020). Lameness in the Young Horse. Adams and Stashak’s Lameness in Horses, 1033–1090. doi:10.1002/9781119276715.ch10 Duren, S. (2000). Delivering essential nutrients to young, growing horses. Focus on Equine Nutrition. Mineral requirements and management of the growing horse, 23-54. Kronfeld, D. S., Meacham, T. N., & Donoghue, S. (1990). Dietary aspects of developmental orthopedic disease in young horses. Veterinary Clinics of North America: Equine Practice, 6(2), 451-465. DUNNETT, C. (2008). DEVELOPMENTAL ORTHOPAEDIC DISEASE AND NUTRITION’S ROLE.
0 Comments
Leave a Reply. |
Не се съгласявам статиите ми да се копират, цитират и споделят без мое изрично разрешение. Всяко копиране на материалите на тази страница в цялост или частично нарушава авторските ми права. Интересът ми към храненетоДиететиката на животните е само един от професионалните ми интереси, но тя заема голяма част от работата ми и е близо до сърцето ми. Наблюдавайки отблизо положителния ефект на лечебното хранене и негативното отражение на неподходящата диета достигнах до убеждението, че диететиката е наука, която всеки собственик на кон, магаре или муле трябва да познава отблизо. Това е най-близкият път към силен имунитет, правилно храносмилане, здрава космена покривка и копита и добра подвижност. Архив
March 2023
Категории |